Jak dobrać puszkę podłogową?
Dobór puszki podłogowej jest istotnym elementem, który bezpośrednio wpływa na późniejsze użytkowanie, trwałość puszki oraz samej podłogi. Nieodpowiednio dobrane puszki mogą ulec zbyt szybkiemu uszkodzeniu, a ich wymiana w już gotowej podłodze jest bardzo trudna a niekiedy nawet niemożliwa bez większego remontu podłogi w całym pomieszczeniu.
W tym artykule postaramy się opisać ogólne zasady doboru puszek podłogowych.
Podłoga betonowa czy techniczna?
Puszki podłogowe dzielą się na te przeznaczone do montażu w betonie (jastrych) oraz na puszki przeznaczone do montażu w podłodze podniesionej.
a) Puszki do montażu w podkładzie wylewanym
Bez znaczenia, czy jest to podkład cementowy, wylewka betonowa czy anhydrytowa, posiadają ścianki boczne, lub inne osłony zabezpieczające przed dostaniem się materiału do wnętrza puszki. Dlatego też floorboxy najwygodniej jest obsadzić bezpośrednio przed wykonaniem podkładu.
*W przypadku, gdy w podłodze znajduje się warstwa izolacyjna, uniemożliwająca bezpośrednie przymocowanie puszki, należy wykonać cokół (stabilną podstawę). Niekiedy konieczne jest zastosowanie metalowej konstrukcji podpartej np. na prętach.
Link do produktów: Floorboxy do podłóg betonowych
b) Puszki przeznaczone do montażu w podłodze podniesionej
W przeciwieństwie do powyższych, montujemy w gotowej podłodze, we wcześniej przygotowanym otworze. Wyjątkiem są puszki stalowe, które można montować w podłodze technicznej w specyficznych przypadkach, ale o tym za chwilę. Podłogi techniczne są najczęściej stosowane w powierzchniach biurowych i wykończone są wykładziną dywanową. W związku z tym puszki obsadzane w takim typie podłogi posiadają ramkę dociskową, która posiada dwie funkcje. Z jednej strony rant dociska wykładzinę dywanową, a z drugiej, stanowi wzmocnienie nośne opierające się na elementach podłogi.
Link do produktów: Floorboxy do podłóg podniesionych
W niektórych przypadkach w podłodze podniesionej można zastosować niektóre puszki stalowe. Jednak ze względu na swoją konstrukcję, floorboxy stalowe musza stać na stabilnym podłożu. Dlatego też konieczne jest zastosowanie podwyższenia lub cokołu bezpośrednio pod obudową puszki, która będzie stanowiła stabilne podłoże nośne dla zamontowanej puszki. Nie wszystkie podłogi natomiast nie nadają się do tego typu montażu. Nie nadają się przede wszystkim podłogi wykonane z deski na legarach, która niepodparta będzie "klawiszować" wokół zamontowanej puszki. Nie zalecany jest również montaż puszek stalowych przy wykładzinach miękkich (dywanowych), chyba że posiadają one rant ochronny.
Wykończenie podłogi dzielimy na dwie grupy:
a) Wykładziny twarde
Zaliczamy tu między innymi: płytki gresowe, panele drewniane oraz drewnopodobne, deskę, parkiet drewniany itp.
Do pierwszej grupy wykładzin twardych stosujemy puszki, które posiadają wieko z odpowiednio przygotowaną wnęką (najczęściej 12-15mm), w której wklejamy odpowiednio spreparowany fragment podłogi. W ten sposób można osiągnąć wyjątkowo estetyczny efekt wizualny, gdzie puszka jest dyskretnie ukryta. Oczywiście w podłodze twardej można również zastosować puszki z wiekiem metalowym wykonanym np. ze szlifowanej blachy nierdzewnej popularnie zwanym Inoxem.
b) Wykładziny miękkie: wykładzina dywanowa, dywan itp.
Do wykładzin miękkich stosujemy przede wszystkim puszki z rantem dociskowym. Rant służy do dociśnięcia zewnętrznej, okalającej puszkę warstwy wykładziny w taki sposób, aby zapobiec jej uszkodzeniu: przecieraniu czy pruciu. Oczywiście na wieku takiej puszki również wklejamy wykładzinę. Specjalnie w tym celu wieka posiadają wgłębienia (klika mm), pozwalające w bezpieczny sposób użytkować i stąpać po wklejonej wykładzinie dywanowej.
Opublikowano w: Porady
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Komentarze
Floor box warszawa
Przez:Konrad W 2019-10-19Bardzo pomocne informacje. Pozdrawiam!
Świetna ściąga.
Przez:Marek Z. W 2019-03-23Znalazłem to czego szukałem. Dzięki.